Arkivfoto: For to år siden var vår journalist med på treningsformen taiji, det kan oppleves i år også.

En helaften med kulturopplevelser i Trondheim

Fredag 15. september kan du oppleve over 200 konserter, forestillinger og kulturelleinnslag i Trondheims sentrum. Arrangøren ønsker å gjøre midtbyen mer attraktiv.

Publisert Sist oppdatert

Helaften begynner allerede klokka 16.00. Da kan du oppleve indiske smaker på Norli bokhandel i Nordre Gate, eller du kan et ta pust i bakken med meditasjon i Prinsens gate.

Fakta

Fem tips for en vellykket Kulturnatt

I fjor ga Holm oss fem tips til hvordan man får mest mulig ut av dagen

1. Sjekk ut programmet på forhånd og lag en løs plan for hva du vil gå på.

Planlegging er alfa og omega! På deres nettside kan du lese om de forskjellige arrangementene og finne ut hvilke som interesserer deg mest.

2. Planlegg mat.

Det kommer til å stå matbiler på Torvet fra kl 16.00 og utover. Stopp innom her og spis litt imellom arrangementene dine, samtidig som du får med deg hva som skjer på Torvet. Vil du derimot spise ute kan det være lurt å booke bord på forhånd ettersom at fredag er en travel dag for restaurantene i Midtbyen.

3. Sjekk været og kle deg deretter.

Været og temperaturen varierer i Trøndelag for tiden, så her gjelder det å være lur.

4. Møt opp på åpningskonserten klokka 16.

Dette er din nøkkel inn til flotte opplevelser resten av natten.

5. Møt opp på de andre arrangementer og kos deg!

Det starter nye arrangementer hver hele time og flere av dem kjøres flere ganger utover kvelden, så du kan få med deg alt du vil være med på

Line Holm som er prosjektkoordinator ved Midtbyen Management, som arrangerer Kulturnatt, mener at arrangementet viser fram mangfoldet som er i byen.

– Vi ønsker også å skape nye bånd og samarbeid mellom ulike aktører i Trondheim.

Videre trekker hun fram boksekampen på tovet som en begivenhet man burde få med seg.

Utover dagen kan du prøve deg blant annet på den kinesiske treningsformen Ba duan jin Qigong, kurs i Pole Dance eller også spille kort- og brettspill med Hexagon. Dette er noen eksempler på mange arrangementer som går flere ganger på fredag. Til sammen er det 60 ulike aktører som er i sving under Kulturnatten.

Selv om det meste er gratis er det noen arrangementer som har inngangspris. Du kan oppleve Backstreet Girls dokumentaren Tilbake til Moutathai for 60 kroner klokka 18.30-20.30. Bandet spiller også konsert på Byscenen klokka 21.00. Men om du er i det gastronomiske hjørnet, kan du besøke To Rom og Kjøkken som har vin, mat og musikk kveld sammen Trondheim Symfoniorkester. Prisen er 525 kroner. Arrangementer varer fra 16.30 til 18.00.

Utenom dette kan du også oppleve mange ulike konsert på Rockheim. Det er nytt musikalskinnslag hver hele time. Du kan også få en omvisning. Alt her er gratis.

Alt avsluttes klokka 02.00. For mer informasjon om programmet kan du gå her.

For to år siden var vår journalist på Kulturnatt i alt for mange timer, les reportasjen her: En odyssé i bondage og kampsport

Powered by Labrador CMS